PÁNIK
pánikszindróma, pánikbetegség, pánikzavar, pánikroham,
kardinális pánikszindróma
A pánik-betegség a szorongásos megbetegedések közé tartozik. Jellemzője az enyhén érezhető testi tünetek katasztrófának minősítése és az ennek következtében kialakuló intenzív halálfélelemmel járó vegetatív roham, az un. pánikroham.
Milyen tünetekből ismerjük fel, hogy PÁNIKROHAM alakult ki nálunk ?
A pánikroham vagy szorongásos roham jellemzője, hogy időszakonként intenzív félelmet él át az ember, melyet az alábbi tünetek közül több is jellemez:
- heves szívdobogás, szapora szívverés
- izzadás
- zsibbadás, bizsergés vagy érzéketlenség
- remegés, reszketés
- mellkasi fájdalom
- hányinger
- légszomj érzése, fulladásérzés
- gombócérzés a torokban
- szédülés, bizonytalanságérzés, ájulásérzés
- hidegrázás, kipirulás, forróság érzése
- halálfélelem
- önkontroll elvesztésétől való félelem
- megőrüléstől való félelem
- olyan érzés, mintha elszakadnánk a saját testünktől
- a valóságosság érzésének elvesztése
A népesség kb. egyharmada élt már át legalább egyszer életében pánikrohamot.
A pánikbetegség kialakulásának és krónikussá válásának megelőzése érdekében a pánikrohamot akkor is kezelni kell, ha csak ritkán fordul elő és nem éri el a pánikbetegség diagnózisához szükséges gyakoriságot!
PÁNIKBETEGSÉG, PÁNIKZAVAR
Akkor beszélhetünk valódi pánikbetegségről vagy pánikzavarról, ha valaki a rohamot követően legalább egy hónapig tartósan aggódik attól, hogy újabb roham alakul ki.
Több roham is követheti egymást és ezek miatt jelentős változtatásokat alakít ki az életmódjában. Például nem akar már egyedül otthon maradni vagy nem megy el kirándulni stb., mindezt amiatt, mert fél, hogy újabb rohama lesz.
A szorongásos roham ideje alatt a betegek a szorongás tüneteit súlyos betegség, katasztrófa előjelének élik meg és ettől még tovább fokozódik a szorongásuk. kialakul egy ördögi kör...félelem a félelemtől...és valóban az általános szorongásszint emelkedése miatt gyakrabban alakul ki a roham.
Gyakori, hogy a fokozott a fokozott szívverést infarktus előjelének tekintik.
Fontos, hogy a pánikszindróma gyanuja esetén kizárjunk más belgyógyászati betegségeket, ezért szükségesek bizonyos vizsgálatok a pánikbetegség diagnosztizálása és kezelése előtt. Ilyen vizsgálat például az EKG, EEG, glükóztoleranci-teszt, pajzsmirigy vizsgálat stb.) A pszichoterápiás kezelés elengedhetetlen a pánik gyógyításában. Csak súlyos esetben javasolható gyógyszer, melyet pszichiáter szakorovos ír fel és ellenőriz.
Egyéni terápiás tervet dolgozunk ki az Ön számára. Forduljon hozzánk bizalommal!
Bejelentkezés, kapcsolat, információ :
Várfok Pszichoterápiás Rendelő
1112 Budapest Várfok u. 7.-9. I/2
Tel.:+ 36 1 212 0435 (üzenetrögzítő) Mobil.:+36 209613658
vagy személyesen telefonon a választott terapeutánál.
|